A cipzár szövött poliészter pántba erősített, fémből vagy műanyagból készült, egymásba kapcsolódó fogakból áll. Mindkét típus a legkülönbözőbb méretben és vastagságban készül. A műanyag cipzárak nagyon könnyűek, hajlékonyak, tűrik a meleget és nem rozsdásodnak. A fémcipzárak jóval nehezebbek, vastag anyagokhoz, sportos öltözékekhez készülnek. A cipzáraknak általában bele kell simulniuk az anyagba, de vannak kifejezetten dekoratív, nagy fogú, feltűnő típusok is.
- Egyszerű műanyag cipzár különböző vastagságú anyagokból készült ingekhez, nadrágokhoz, ruhákhoz, lakberendezési tárgyakhoz.
- Az egyszerű fémcipzár igen erős és tartós, sportos ruhákba, nadrágokba, kabátokba, lakberendezési darabokra való.
- Rézcipzár erős fémből, rögzíthető felső résszel. Farmerholmik, különféle vastagságú munkaruhák, speciális öltözékek céljára gyártják.
- Alul nyitható fémcipzár: kabátokra, sportholmikra, lakástextilre varrjuk. A megfordítható, nyitható cipzárak kocsija a cipzár első és hátsó oldalán egyaránt mozgatható.
- A szétnyitható, műanyag cipzár nagyon könnyű, ugyanakkor tartós és erős. Dekoratív megjelenése következtében nagyon kedvelt síruhákon és a legkülönbözőbb kapátokon.
- A kétkocsis, nagy fogú, műanyag cipzár alulról és felülről is nyitható.
Elöl, hátul, ujjon, zseben, nadrágszáron és még számtalan helyen kínálkozik lehetőség cipzár bevarrására.
Leggyakrabban az egyik végén zárt, hagyományos cipzárt használjuk, és általában varrásban helyezzük el. De van láthatatlan, alul szétnyitható és különösen erős cipzár is speciális célokra. A ruhadarabok típusától, a csukás helyétől függ, hogy milyen típusú és hosszúságú cipzárat kell vásárolnunk. Igyekezzünk a ruhaanyag színével azonos vagy legalábbis ahhoz hasonló színű cipzárat venni. Arra is ügyeljünk, hogy a cipzár ne legyen túl súlyos vagy túl könnyű a ruhaanyag vastagságához képest. Könnyű anyaghoz műanyag cipzárat vegyünk, ez ugyanis könnyebb és hajlékonyabb, mint a fémcipzár. Ha nem kapunk megfelelő hosszúságú cipzárat, vegyünk a szükségesnél valamivel hosszabbat, és a túloldalon bemutatott módon rövidítsük meg. A cipzár bevarrása többféleképpen történhet aszerint, hogy milyen típusú öltözékbe és annak mely részébe kívánjuk elhelyezni. Az alábbiakban a hagyományos cipzár bevarrásának középre helyezett és speciális sliccformájú, áthajtott megoldását mutatjuk be.
Természetesen ezeknek az eljárásoknak további változatai vannak. Az itt bemutatott módszerek pontos megfigyelés és előkészítés mellett gyorsan és könnyen alkalmazhatók. Mielőtt hozzákezdenénk a cipzár bevarrásához, húzzuk be és pántját vasaljuk meg. Ha a cipzár pántja természetes anyagból készült, feltétlenül áztassuk be forró vízbe, így elkerülhetjük, hogy mosás után a kész ruhán a cipzáras rész felpúposodjék. Vigyázzunk, hogy a ruha színére kerülő utolsó tűzésvonal egyenes legyen, és a nyílásvonallal párhuzamosan fusson. A cipzár mindkét oldalát fentről lefelé tűzzük meg. Beférceléskor a cipzár pántját enyhén húzzuk meg, ezzel is a kipúposodást akadályozzuk meg.
A cipzár részei
A felső rögzítés az a kis fémből készült gát a szalag mindkét felén, amely megakadályozza, hogy a kocsi lefusson a cipzárról.
A cipzárt tulajdonképpen a kocsi működteti. A fogakat összekapcsolva becsukja, azokat szétválasztva kinyitja a cipzárat.
A cipzárpánt az a textilanyag, amelyre a fogakat erősítik. Ezt varrjuk bele a ruhába. A fogak egymásba kapcsolódnak, amikor a kocsi végigszalad rajtuk. Műanyagból vagy fémből készülnek.
Az alsó rögzítés egybefogja a két pántrészt, és megállítja a kinyitott cipzár kocsiját. A szétválasztható cipzárnak ez az alsó rögzítője kettéválik, hogy a cipzár teljesen szétnyílhasson.
A szétválasztható cipzárakat dzsekikbe, mellényekbe bevarrhatjuk oly módon, hogy a fogak fedve legyenek, de úgy is, hogy látszódjanak. A műanyag fogakkal készült dekoratív sportcipzárak könnyűek, ugyanakkor nagyon erősek, jól bírják a fokozott igénybevételt.
A hagyományos cipzár behelyezése
- Az áthajtott változat teljesen elfedi a cipzárat. Nagyon jó megoldás ez, ha a cipzár színe nem ponotosan azonos a ruha színével.
- A középre helyezett megoldás a legcélszerűbb eleje- és hátaközép nyílásokon, ruhákon, de szoknyákon is ezt használjuk, leggyakrabban oldalt vagy a háta közepén. A bélést a cipzár bevarrása előtt helyezzük be, a derékpántot mindig a cipzár rögzítése után varrjuk fel. A bélést ezután a cipzár pántjára rögzítjük.
- Slicc-cipzárat találunk igen gyakran nadrágokon, szoknyákon, de előfordul kabátokon és dzsekiken is. Ilyenkor egy külön szabott széles alsó lapot is varrunk a cipzár egyik pántjára.
A cipzár megrövidítése
- A kívánt hosszúságot a felső rögzítéstől kezdve rámérjük a cipzárra és megjelöljük.
- A megjelölt helyen géppel vagy kézzel új reteszelést készítünk.
- A cipzár pántját a kívánt hossznak megfelelően levágjuk.
Középre helyezett cipzárbevarrás
- A cipzár nyílását pontosan megmérjük, úgy, hogy felül a cipzár kocsija fölött 2 cm maradjon, hogy a derékpántot rávarrhassuk.
- A cipzár helyén a nyílás vonalát gombostűvel megtűzzük, majd összeférceljük.
- A fércelést 5 cm-enként felvágjuk, hogy vasalás után könnyebben eltávolíthassuk.
- Az összefércelt varrást az anyag visszáján szétvasaljuk.
- Gyenge, vízben oldódó ragasztóval a színoldalon bekenjük a cipzár pántját.
- A cipzárt színével lefelé pontosan a fércelésre fektetjük az anyag visszáján. Ha nincs ragasztónk a rögzítést férceléssel oldjuk meg.
- Az anyagot színére fordítva jelöljük meg a cipzár alsó rögzítésének helyét és a cipzár középvonalára ragasszunk egy cellulózcsíkot. Ezt a műveletet bolyhos vagy kényes anyagok esetében hagyjuk el.
- Ha szabad szemmel nem tudjuk egyenesen gépelni, egy megfelelő szélességű papírcsíkot helyezzünk a varrásra vezetőnek.
- A tűt az anyagban hagyva felemeljük a talpat és derékszögben elfordítjuk az anyagot. Néhány öltést teszünk a cipzárfogakig.
- A cipzár másik oldalának tűzését is felülről kezdjük, majd a munka fonákján a tűzés szálait összekötjük.
- A nyílás fércelését kihúzzuk.
- A cipzár bevarrását a ruhadarab színén, nedves ruhán keresztül megvasaljuk.
Egy oldalról fedett cipzárbevarrás
- A cipzár felső tűzésvonalát férceléssel vagy szabókrétával megjelöljük a ruhadarab színén (1). A cipzár alsó végénél 2-3-szor visszaöltünk (2). A megjelölt szakasz mentén az oldalvarrást kb. 5 cm-enként kibontjuk (3). A cipzár vonala alatt a varrásráhagyást kb. 1-2 cm-esre levágjuk (4). A varrásráhagyást szétvasaljuk.
- Az egyik varrásráhagyást az oldalvarrás vonalától kb. 6 mm-re visszahajtjuk. A cipzárat úgy igazítjuk a behajtott varrásráhagyás alá, hogy a zár első foga a derékvonaltól 2,5 cm távolságra legyen. A beállított cipzárt férceléssel rögzítjük.
- A cipzár alsó végénél kezdve begépeljük a cipzárnak ezt az oldalát.
- Az anyagot megfordítjuk úgy, hogy felülre a csukott cipzár hátoldala kerüljön. Kihajtjuk a másik varrásráhagyást, majd a cipzárt a fogazattól 6 mm távolságra rátűzzük.
- Az anyagot kifektetjük úgy, hogy a visszája legyen felül. A varrásráhagyást visszahajtjuk az anyag színére és gombostűvel rögzítjük. Ezután kifordítjuk az anyagot, és újból meggombostűzzük a varrásráhagyást. Az anyag belsejében levő gombostűket eltávolítjuk.
- A behajtott varrásráhagyást a felső tűzésvonal mentén meggépeljük. A gombostűket közben folyamatosan eltávolítjuk. A varrás kezdő, illetve végső fonalait áthúzzuk az anyag visszájára és eldolgozzuk. A jelölőöltések eltávolítása után a cipzárt vasalóruhán keresztül megvasaljuk.
Szétválasztható cipzár bevarrása
- Az összehúzott cipzárt úgy helyezzük a behajtott anyagélek alá, hogy azok középen összeérjenek és teljesen fedjék a cipzár fogait. Így férceljük le.
- A cipzárt kinyitjuk és a pánt végeit aláhajtjuk.
- A tűzést a cipzárhoz közel végezzük. Hogy a cipzár kocsija ebben ne akadályozzon, a kocsit 6-8 cm-re lehúzzuk, így zavartalanul gépelhetünk közvetlenül a cipzár mellett. Utána benne hagyjuk a géptűt a varrásban, felemeljük a talpat, alatta feltoljuk a kocsit a cipzár felső széléig, és folytatjuk a tűzést most már zavartalanul.
Cipzárbevarrás a cipzár hangsúlyozásával
- A cipzárt úgy tűzzük a hasítékba, hogy a fogak kilátsszanak.
- A cipzárt gépelés előtt végig gondosan beférceljük.
- Díszítő tűzésként kétszer is meggépelhetjük, előbb közvetlenül a fogak mellett, majd 6 mm-rel beljebb.
Forrás: Varróiskola kezdőknek és haladóknak (Pannónia varrókönyvek)